Program / Atrakcje / Wystawa / Historia

Na trzech przylegających do siebie polanach zostaną zlokalizowane stoiska wystawców oraz pozostałe elementy programu imprezy. Zaprezentujemy w bogatym wyborze tradycyjne polskie smaki i produkty,ze szczególnym podkreśleniem regionu Śląska - z jego tradycjami kulinarnymi, sztuką rzemieślniczą i kulturą muzyczną.

Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich – członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.

"Polana Eko" na której pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju:

 • miody i produkty pszczele oraz miody pitne z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Zachodnio Pomorskiego oraz Wielkopolski
 • sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych
 • przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno, soki z winogron
 • kompozycje z suchych kwiatów, ziół oraz warzyw i owoców
 • przyprawy i suszone zioła
 • biżuteria z bursztynu, szkła i naturalnych kamieni oraz stylowe propozycje dla pań na jesień

„Polana Biesiadna”, na której pojawią się stoiska z tradycyjnymi specjałami z całej Polski, miejsca do odpoczynku przy ogniskach gdzie pieczone będą mięsa na rusztach, stoiska gastronomiczne - z różnorodną ofertą polskich smaków, miejsca do spokojnej konsumpcji oraz estrada, na której pojawiać się będą muzycy by wprowadzić nas w nostalgiczne polskie klimaty.

Oto oferta z jaką przyjadą do Gdyni zaproszeni wystawcy:

 • Gospodynie wiejskie - z własnymi przetworami, ciastami drożdżowymi, chlebami i regionalnymi przysmakami
 • Właściciele małych masarni z Polski – tradycyjne wyroby produkowane wg. własnych receptur
 • Serowarzy z małych serowni – sery z mleka krowiego, owczego i koziego o znakomitych walorach smakowych
 • Producenci konfitur ręcznie wytwarzanych z wielu owoców w oryginalnych kompozycjach smakowych
 • Producenci sękaczy, andrutów, ciast, pieczywa regionalnego z uznanych pracowni cukierniczych z całej Polski
 • Ryby z Bałtyku oraz polskich jezior - świeże, wędzone na miejscu o przetworzone
 • Runo leśne – grzyby, jagody, żurawina
 • Polskie nalewki, wina, cydr, miody pitne oraz inne napitki zgodnie z regionalnymi recepturami
 • Bardzo dobra kawa, oryginalne słodycze ręcznie wytwarzane i piwo Kozel dla amatorów

Wszystko dla prawdziwych smakoszy i znawców tradycji kulinarnych.

"Polana Ogrodowa" - Ekspozycja usytuowana przy wejściu na wystawę. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski zaprezentują jesienną ofertę na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.

Ponadto oferta galanterii ogrodowej, która jest niezbędna dla pełnego wyposażenia ogrodu:

 • meble i sprzęty do ogrodu, na taras lub działkę
 • wyroby ceramiczne i drewniane
 • wyroby z wikliny: parawany, płoty, meble, kosze, itd.
 • drobna galanteria dekoracyjna na piknik w ogrodzie, świeczniki, poidełka dla ptaków, latawce, itd.
 • drewniane rzeźby i artystyczna ceramika ogrodowa

W programie artystycznym jak zwykle jesienne klimaty, muzyka ogrodowa w wykonaniu Orkiestry Promenadowej, biesiady przy ognisku oraz chwile odpoczynku w naszej „strefie relaksu”.

Na piątek, sobotę oraz niedzielę zaplanowaliśmy atrakcje: koncerty i popisy zespołów tanecznych i muzycznych z bardzo bogatego i wielokulturowego regionu Śląska:

W piątek 20 września w programie:

 • 15.00- 17.00 koncert na skrzypce i akordeon zespołu „BALTIC DUO”

W sobotę 21 września między innymi w programie:

 • o godz.11.00 - 12.30 Śląski Zespół Muzyczny JORGUSIE – piosenki śląskie i biesiadne obrazujące tradycje i obyczaje życia na Śląsku
 • o godz. 13.00 ogłoszenie wyników konkursu „Gdynia w kwiatach” i wręczanie nagród laureatom przez przedstawicieli władz Miasta Gdyni
 • o godz. 13.00 - 16.00 dla dzieci blok zabaw z udziałem moderatorów uczący w trakcie toru przeszkód zachowań proekologicznych
 • o godz. 16.00 - 17.30 widowisko taneczno – muzyczne w wyk. zespołu „KATOWICE” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Katowickiego. W programie tańce i pieśni cieszyńskie, opolskie, górnicze, śląskie. Nauka podstawowych układów tanecznych z publicznością

W niedzielę 22 września w programie:

 • o godz. 13.00 –14.30 widowisko taneczno – muzyczne w wyk. zespołu „KATOWICE” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Katowickiego. W programie tańce i pieśni cieszyńskie, opolskie, górnicze, śląskie. Wspólne tańce z publicznością
 • 11.00 - 15.00 zabawy i warsztaty cyrkowe dla dzieci poprawiające refleks i uczące spostrzegawczości oraz cierpliwości z udziałem moderatorów.
 • o godz. 15.00 – 16.30 Śląski Zespół Muzyczny JORGUSIE – piosenki śląskie i biesiadne obrazujące tradycje i obyczaje życia na Śląsku

W sobotę z okazji jubileuszu 25 edycji imprezy krojenie tortu dla gości a w niedzielę ogromnego sękacza – dary Cukierni Zaniewicz z Międzyrzecza Podlaskiego.

Dla dzieci tradycyjne przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, bańki mydlane ,warsztaty plastyczne i inne miłe niespodzianki.

Dla wszystkich miłe niespodzianki , ciągłe degustacje i sprzedaż znakomitych produktów regionów Polski , w tym szczególnej uwadze z wielu polecamy produkty z Śląskie: tradycyjne wędliny wędzone wg starych receptur, fenomenalne miody , śląskie krupnioki czy kołocze w wielu smakach wg starych rodzinnych receptur gospodyń wiejskich z Dolnego i Górnego Śląska.

Scenografia. Od 24 lat, tj. początku trwania imprezy bardzo starannie przygotowywana jest oprawa scenograficzna. Przez pierwsze lata budowaliśmy krajobrazy ilustrujące różne regiony Polski także w aspektach historycznych.

Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich – członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.

Wykonywali je znakomici artyści i rzemieślnicy oraz firmy ogrodnicze z Trójmiasta. Od 12 lat odwiedzający naszą imprezę goście mogli podziwiać starannie przygotowane aranżacje ogrodów 22 krajów europejskich. Odtwarzaliśmy z dużym pietyzmem krajobrazy, typowe obiekty i ogrody między innymi: Toskanii, Grecji, Hiszpanii, Danii, Irlandii, Holandii, Węgier, Litwy oraz Prowansji – regionu Francji, itd. na Polanie Redłowskiej ( gdzie rozpoczęliśmy cykl imprezy „Dary Ziemi” ) oraz w Parku Kolibki: Cypru, Portugalii, Czech, Bawarii, Anglii, Bułgarii, Królestwa Belgii, Finlandii i Rumunii.

Po zakończeniu cyklu rozpoczęliśmy prezentację krajów unijnych od początku. Pokazaliśmy nową piękną aranżację stylowego ogrodu francuskiego , a w rok później, typowy ogród z południowych Włoch.

Od pięciu lat prezentujemy nowy cykl, w którym przypominać będziemy tradycyjne polskie ogrody historyczne oraz typowe krajobrazy dla wybranych regionów Polski. Zaprezentowaliśmy już górzysty krajobraz Podhala oraz typową roślinność i krajobrazy Wielkopolski, Bieszczad i Podkarpacia i Podlasia. W tym roku przyszedł czas na Śląsk. Pomysł syntezy krajobrazu tego regionu oraz realizacja tego trudnego projektu – jak zwykle autorstwa Ewy Znamińskiej, właścicielki znanej i cenionej trójmiejskiej firmy „Ogród”, która zrealizowała wiele wspaniałych, stylowych ogrodów na terenie Trójmiasta i Polski.

Wystawcy

W tegorocznej imprezie zgłosiło swój udział 200 firm z całego kraju.

Galeria

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich imprez "Darów Ziemi"

Informacje

Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.