Program / Atrakcje / Wystawa / Historia

Na trzech przylegających do siebie polanach zostaną zlokalizowane stoiska wystawców oraz pozostałe elementy programu imprezy. Zaprezentujemy w bogatym wyborze tradycyjne polskie smaki i produkty,ze szczególnym podkreśleniem regionu Wielkopolski - z jego tradycjami kulinarnymi, sztuką rzemieślniczą i kulturą muzyczną.

Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich – członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.

"Polana Eko" na której pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju:

 • miody i produkty pszczele oraz miody pitne z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Zachodnio Pomorskiego oraz Wielkopolski
 • sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych
 • przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno, soki z winogron
 • kompozycje z suchych kwiatów, ziół oraz warzyw i owoców
 • przyprawy i suszone zioła
 • biżuteria z bursztynu, szkła i naturalnych kamieni oraz stylowe propozycje dla pań na jesień

„Polana Biesiadna”, na której pojawią się stoiska z tradycyjnymi specjałami z całej Polski, miejsca do odpoczynku przy ogniskach gdzie pieczone będą mięsa na rusztach, stoiska gastronomiczne - z różnorodną ofertą polskich smaków, miejsca do spokojnej konsumpcji oraz estrada, na której pojawiać się będą muzycy by wprowadzić nas w nostalgiczne polskie klimaty.

Oto oferta z jaką przyjadą do Gdyni zaproszeni wystawcy:

 • Gospodynie wiejskie - z własnymi przetworami, ciastami drożdżowymi, chlebami i regionalnymi przysmakami
 • Właściciele małych masarni z Polski – tradycyjne wyroby produkowane wg. własnych receptur
 • Serowarzy z małych serowni – sery z mleka krowiego, owczego i koziego o znakomitych walorach smakowych
 • Producenci konfitur ręcznie wytwarzanych z wielu owoców w oryginalnych kompozycjach smakowych
 • Producenci sękaczy, andrutów, ciast, pieczywa regionalnego z uznanych pracowni cukierniczych z całej Polski
 • Ryby z Bałtyku oraz polskich jezior - świeże, wędzone na miejscu o przetworzone
 • Runo leśne – grzyby, jagody, żurawina
 • Polskie nalewki, wina, cydr, miody pitne oraz inne napitki zgodnie z regionalnymi recepturami
 • Bardzo dobra kawa, oryginalne słodycze ręcznie wytwarzane i piwo Amber dla amatorów

Wszystko dla prawdziwych smakoszy i znawców tradycji kulinarnych.

"Polana Ogrodowa" - Ekspozycja usytuowana przy wejściu na wystawę. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski zaprezentują jesienną ofertę na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.

Ponadto oferta galanterii ogrodowej, która jest niezbędna dla pełnego wyposażenia ogrodu:

 • meble i sprzęty do ogrodu, na taras lub działkę
 • wyroby ceramiczne i drewniane
 • wyroby z wikliny: parawany, płoty, meble, kosze, itd.
 • drobna galanteria dekoracyjna na piknik w ogrodzie, świeczniki, poidełka dla ptaków, latawce, itd.
 • drewniane rzeźby i artystyczna ceramika ogrodowa

W programie artystycznym jak zwykle jesienne klimaty, muzyka ogrodowa w wykonaniu Orkiestry Promenadowej, biesiady przy ognisku oraz chwile odpoczynku w naszej „strefie relaksu”.

Na piątek, sobotę oraz niedzielę zaplanowaliśmy atrakcje: koncerty i popisy zespołów tanecznych i muzycznych z bardzo bogatego i wielokulturowego regionu Podlasia:

W piątek 21 września w programie:

 • 15.00- 17.00 koncert akordeonowy Zespołu „AKORD” z Białegostoku z programem „Moje Podlasie”

W sobotę 22 września między innymi w programie:

 • o godz. 13.00 ogłoszenie wyników konkursu „Gdynia w kwiatach” i wręczanie nagród laureatom przez przedstawicieli władz Miasta Gdyni
 • o godz. 14.00 – 15.30 koncert akordeonowy Zespołu „AKORD” z Białegostoku
 • o godz. 16.00 - 17.30 widowisko taneczno – muzyczne w wyk. Zespołu „KALINKA” folklor białoruski, ukraiński, rosyjski i polski

W niedzielę 23 września w programie:

 • o godz. 12.00 –15.30 koncert Tatarskiego Zespołu Taneczno – Wokalnego „BUŃCZUK”
 • Przed koncertem oraz w przerwach pokazy i wspólne gotowanie potraw tatarskich przez Panią Dżennetę Bogdanowicz, właścicielkę spalonego Gospodarstwa Agroturystycznego „Tatarska Jurta” w Kruszynianach - połączoną z degustacją potraw
 • o godz. 15.30 – 17.00 koncert okolicznościowy z okazji 25 edycji DARÓW ZIEMI w wykonaniu Orkiestry Kameralnej z Gdańska

W sobotę z okazji jubileuszu 25 edycji imprezy krojenie tortu dla gości a w niedzielę ogromnego sękacza – dary Cukierni Zaniewicz z Międzyrzecza Podlaskiego.

Dla dzieci tradycyjne przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, bańki mydlane ,warsztaty plastyczne i inne miłe niespodzianki.

Dla wszystkich miłe niespodzianki z okazji 25 edycji Darów Ziemi, ciągłe degustacje i sprzedaż znakomitych produktów regionów Polski , w tym szczególnej uwadze z wielu polecamy produkty z Podlasia: tradycyjne wędliny wędzone wg starych receptur, fenomenalny wybór serów - w tym ser Koryciński w wielu smakach i wariantach, ekologiczne ciasta, sękacze, mrowiska pieczone wg starych rodzinnych receptur gospodyń wiejskich, miody oraz wyjątkowy wybór potraw kuchni tatarskiej.

Scenografia. Od 24 lat, tj. początku trwania imprezy bardzo starannie przygotowywana jest oprawa scenograficzna. Przez pierwsze lata budowaliśmy krajobrazy ilustrujące różne regiony Polski także w aspektach historycznych.

Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich – członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.

Wykonywali je znakomici artyści i rzemieślnicy oraz firmy ogrodnicze z Trójmiasta. Od 12 lat odwiedzający naszą imprezę goście mogli podziwiać starannie przygotowane aranżacje ogrodów 22 krajów europejskich. Odtwarzaliśmy z dużym pietyzmem krajobrazy, typowe obiekty i ogrody między innymi: Toskanii, Grecji, Hiszpanii, Danii, Irlandii, Holandii, Węgier, Litwy oraz Prowansji – regionu Francji, itd. na Polanie Redłowskiej ( gdzie rozpoczęliśmy cykl imprezy „Dary Ziemi” ) oraz w Parku Kolibki: Cypru, Portugalii, Czech, Bawarii, Anglii, Bułgarii, Królestwa Belgii, Finlandii i Rumunii.

Po zakończeniu cyklu rozpoczęliśmy prezentację krajów unijnych od początku. Pokazaliśmy nową piękną aranżację stylowego ogrodu francuskiego , a w rok później, typowy ogród z południowych Włoch.

Od dwóch lat prezentujemy nowy cykl, w którym przypominać będziemy tradycyjne polskie ogrody historyczne oraz typowe krajobrazy dla wybranych regionów Polski. Zaprezentowaliśmy już górzysty krajobraz Podhala oraz typową roślinność i krajobraz Wielkopolski oraz w roku ub. krajobraz Bieszczad i Podkarpacia. W tym roku przyszedł czas na PODLASIE. Pomysł syntezy krajobrazu tego regionu oraz realizacja tego trudnego projektu – jak zwykle autorstwa Ewy Znamińskiej, właścicielki znanej i cenionej trójmiejskiej firmy „Ogród”, która zrealizowała wiele wspaniałych, stylowych ogrodów na terenie Trójmiasta i Polski.

Wystawcy

W tegorocznej imprezie zgłosiło swój udział 200 firm z całego kraju.

Galeria

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich imprez "Darów Ziemi"

Informacje

Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.